13 Reasons Why  dizisinin detayları, konusu, oyuncuları, müzikleri hakkında bilgi vereceğiz. Her gün dizinin bir bölümünü burada sizlerle özet halinde paylaşacağım.

13 REASONS WHY ( ÖLMEK İÇİN 13 SEBEB ) GENEL TANITIM

 

13 Reasons Why – Jay Asher’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış bir dizi. Ben kitabını okudum ve herkese de okumasını tavsiye ederim. 13 Reasons Why‘ı izlediğinizde aslında 13 sebepten çoğunun bizim hayatımızda da var olduğunu görebilirsiniz. Aslında o kadarda kafaya takılmayacak problemler dizisinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir dizi… Ama diziyi ilginç kılan nokta şu; Bir insan intihar etmeden önce bir mektup bırakır. Ama dizideki karakterimiz tek tek 13 sebebi kasetlere doldurarak, öldükten sonra ölümüne sebep olan kişilere gönderiyor ve olaylar buradan şekillenmeye başlıyor.

Aslında bu kitabın dizi haline getirilmesinde Selana Gomez başı çekiyor. Selena Gomez kitabı okuyor ve bunun bir dizi haline getirilmesi gerektiğini düşünerek yapımcıya götürüyor ve kendiside dizinin yapımcılarından bir oluyor.

Kitabı da okumuş biri olarak ve kitabı önceden okuyanlarında dizi hakkında eleştirisi şu; kitaptaki bazı bölümlerle dizinin uyuşmaması. Mesela nedir? Kitap da kasetler Clay tarafından bir gecede dinleniyor ama dizide bu zamana yayılıyor. Kitap da ebeveynler olaylara çok dâhil ama dizide ebeveynler çok pasif, hemen hemen hiç söz edilmiyor. Ama şunu söyleyebilirim ki geneli itibariyle kitaba sadık kalınmış ve kitaptaki gibi bir final sahnesi yapılmış.

Dizi 1. Sezon olarak 13 bölümden oluşuyor. Kitapla paralel olarak gideceğini düşünmüştüm ve başka sezonu olmayacağı konusunda emindim. Çünkü 13.bölüm itibariyle kitap bitiyor. Ama çıkan haberlere baktığımızda 2.sezonunda 2018 itibariyle çıkacağı yazıyor. Hatta konusu bile belirlenmiş.

13 Reasons Why Dizisi Oyuncuları

Hannah Baker – Katherine Langford

Clay Jensen – Dylan Minnette

Tony Padilla – Christian Navarro

Jessica Davis – Alisha Boe

Justin Foley – Brandon Flynn

Alex Standall – Miles Heizer

Marcus Cooley – Steven Silver

Tyler Down – Devin Druid

Courtney Crimsen – Michele Selene Ang

Bryce Walker – Justin Prentice

Tom McCarthy – YönetmenBrian Yorkey – Senarist

13Reasons Why Dizisinin Konusu

Gerçekten çok çarpıcı bir konusu var. Clay bir gün okul çıkışı eve gelir ve adına gelmiş bir postayla karşılaşır. Paketi açtığında içinde 7 tane kaset vardır ve kasetin her bir yüzü 1 , 2, 3 şeklinde numaralandırılarak 13 bölüm oluşturulmuştur. Clay 1’ inci kaseti takar ve duyduklarına inanamaz. Kasetteki ses intihar eden Hanna’ ya aittir ve şok olur. Hanna kasette intihara giden yolda başından geçenleri anlatacağını söylemektedir. Her bir kaset yüzünde buna sebep olan bir kişiden bahsederek… Bu kasetleri aldıysan sen de bu kasetlerden birindesin ve intihara giden yolda payın var demektir.

Clay ne şekilde Hanna’nın ölümüne sebep olduğunu bilemez. Kasetleri dinlemeye başlar. Clay’ in onları ele vereceğinden korkan arkadaşları Clay’ i göz hapsinde tutar. Birde kızlarının ölümünde ihmalkârlık olduğunu söyleyen Hanna’ nın ailesi okul yönetimini suçlamaktadır ve dava eder.

Gerçekten bomba gibi bir dizi herkesin izlemesini tavsiye ederim. Her gün dizinin bir bölümünün özetini sitemizde bulabilirsiniz.

Uzaydan Gelen Fırtına Filminin fragmanını izlediniz mi peki?

Yazan : Sevil Harıkçı

Medya İçerik Desteği: www.aypiajans.com

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.