Çeşitli içeriğe sahip sitelerin bir birlerine link vererek önermede bulunmaları internet dünyasında backlink olarak isimlendirilir. Arama Motoru Optimizasyonu tarafından tercih edilen en popüler uygulamalardan birisidir. Bu makalemizde sizler için birbirinden eşsiz bilgileri paylaşarak konuyu derinlemesine tartmak istiyoruz. Nedir, nasıl eklenir, DoFollow yada NoFollow  gibi suallerin cevabını  yanıtlamaya çalışacağız.  SEO uzmanları tarafından her geçen gün önemini arttıran bir çalıma sistemi olan bu uygulama internet dünyasının en önemli yapı taşını oluşturur. Doğal bir çalışma ile sayfalarda yer edinmesi bulunduğu sayfaya adeta can verir.  Arama motoru google doğal içerikleri tercih ederken webmasterlar çalışma yürüttükleri sayfaları arama motor sonuçlarında üst sıraya çıkartmak için link verme önermelerinde bulunurlar.

Backlinksiz Bir SEO Düşünülemez

Yürütülen bu çalışma sistemi bazı webmasterlar tarafından google botlarına önermelerin doğal bir çalışma olduğunu göstermeye çalışmaktadırlar. Bu kişilere dış SEO uzmanı ismi verilmektedir. Web sayfaları gerçekleştirilen iç SEO çalışması ile yaşamlarına devam edebilir. Ancak backlinksiz bir SEO düşünülemez. Tıbkı SEO’ suz bir internet sitesinin olmayacağı gibi. Çeşitli içeriklere sahip olan bir çalışma sistemidir. Taglerine bakacak olursak NoFollow, DoFolloww, Muse ve rel taglerinden oluştuğunu görürüz.  Peki bu tagler nedir ne işe yarar deseniz buyurun birlikte inceleyelim. DoFollow Backlink anlam olarak paylaşılan linke kefil olduğunuzu gösterir. Sosyal medya sitelerinin olmadığı zamanlarda tüm linkler DOFollow özelliğine sahipti. Facebook, Twetter, Tumbrl, Google Plus, Vimeo, Pinterest gibi sosyal medya sitelerinin yaşantımızda yer alması NoFollow linkinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çünkü link verirken en önemli nokta kimin link verdiğidir.

Doğal Backlink Çalışmaları Nasıl Olmalıdır.

Dış SEO çalışmasının en önemli konusu olan NoFollow Backlink HTML içerisinde yer alan bir ektir. Bu çalışma sizlerin link vermek istemeniz ancak verdiğiniz linkin Google aramalarına yansımasını istemediğiniz durumlarda kullanılmaktadır. Bunun için NoFollow tagı ile hareket edebilisiniz. Öte yandan doğal içerikleri ile kendinden bahsettiren e SEO için değerli olan organik backlinkler mevcuttur. Örneğin Onedio ve İnci Sözlük gibi kullanıcılar tarafından kayda geçirilen çalışmalar doğal backlinkler olarak isimlendirilmektedir. Bunun sebebi ise kullanıcıların kendi yorumlarıyla özgün içerikler kaleme alması ve sitelere övgülerde bulunmasıdır

Backlink Oluşturucu Nedir

Sonuç olarak web sayfanızda yürütülecek SEO çalışması backlinksiz olmaz. Arama Motoru Optimizasyonunda sitenizi sonuç sıralamasında yukarılarda görmek için iki yöntem ile backlink ekleyebilirsiniz. Birincisi doğal çalışma içeriği ile ikincisi ise ücretli otomatik link ekleyerek. Burada tercik edilmesi gereken elbette ki doğal link eklenmesidir. Ancak profesyonel bir web tasarımı için zaman sorununuz var ise otomatik link ekleyerek de sitenizi arama motor sonuçlarında üst sıralarda gösterebilirsiniz. Diğer taraftan bu çalışmanın nasıl yapılacağının bilmeyenler için oluşturucular geliştirilmiştir. Profesyonel olarak kullanabileceğiniz oluşturucular sizlerin nitelikli linkler oluşturmanızı sağlar.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.