Ben-Hur 2016 filmi hakkındaki yorumları, özetini, konusunu, oyuncu kadrosunu, ne zaman vizyona gireceğini ve fragmanını için bu yazımızı takip edebilirsiniz.

Ben-Hur Filmi Türkçe Fragmanı

FİLM DETAY

Yönetmen: Timur Bekmambetov

Oyuncular: Jack Huston, Nazanin Boniadi, Ayelet Zurer, Morgan Freeman, Toby Kebbell

Tür: Macera, Dram, Tarihi

IMDB: –

Vizyon Tarihi: 09 Eylül 2016 (Türkiye)

Ben-Hur Filmi İlk Olarak Ne Zaman Çekildi?

İlk olarak 1907 ve 1925 yıllarında sessiz film olarak yayınlanan tarihi yapıt, 2010 yılında da mini-dizi olarak seyirci karşısına geçmiştir. Ama asıl ses getireni 1959 yılında sinema filmi olarak yapılanı oldu. Lewis “Lew” Wallace tarafından yazılan romanın beyaz perdeye uyarlamasıdır. Bu isim aynı zamanda II. Abdülhamid zamanında ABD’nin İstanbul’daki Osmanlı İmparatorluğu elçisiydi.

Ben-Hur Filmi Özeti

Tam adı Judah Ben-Hur olarak bilinen kurgusal bir tarihi roman karakteridir. Hikaye anlatılan zamana göre (M.Ö 42-37) tahta çıkan ikinci Roma İmparatoru Tiberius Caesar Augustus döneminde geçiyor. Yahudi soylu sınıfından olan Ben-Hur, arkadaşı Messala’nın ihaneti üzerine köleleştirilmiştir. Bundan sonra sefil bir hayat üzerine yaşanan maceraların anlatıldığı döneme denk geliyor.

Tam 11 Oscar Ödülü kazanan film sürpriz bir başarıya imza atmıştır. Günümüz itibariyle bunu başarabilen 1997 yapımı Titanic ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) olarak bilinmektedir. Charlton Heston ve Stephen Boyd dönemin oyuncuları olarak görev almışlardı.

2016 Yapımı Ben-Hur Nasıl Olacak?

Wanted, Karlar Kraliçesi ve Sanalüstü gibi filmlerin Kazak yönetmeni Timur Bekmambetov filmi çekerken, senaryoyu Keith R. Clarke ve John Ridley birlikte yazdı.

Efsane olmuş tarihi film farklı bir cenahtan izleyici aktarılmak isteniyor. Judah Ben Hur karakterini canlandıracak isim Aşk ve Gurur ve Zombiler ile Yüce Sezar’da rol alan Jack Huston olacak. İhanet eden subayı oynayan Messala’yı ise Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması filminin Durotan’ı Toby Kebbell oynuyor.

Morgan Freeman ustanın da filmde Ilderim rolünde olması beklenirken, ülkemizden Haluk Bilginer şair Simonides’i canlandıracak.

Filmin çekimlerinin tamamı İtalya’nın farklı üç noktasında gerçekleştirildi. 123 dakika sürecek görsel şölen macera, dram ve tarihi unsurları barındırıyor.

FİLMDEN KARELER

BEN-HUR

Jack Huston plays Judah Ben-Hur in Ben-Hur from Metro-Goldwyn-Mayer Pictures and Paramount Pictures.

Morgan Freeman as Ilderim and Director Timur Bekmambetov on the set of Ben-Hur from Paramount Pictures and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures.

Toby Kebbell plays Messala Severus and Jack Huston plays Judah Ben-Hur Ben-Hur from Paramount Pictures and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures.

Pilou Asbaek plays Pontius Pilate and Toby Kebbell plays Messala Severus in Ben-Hur from Metro-Goldwyn-Mayer Pictures and Paramount Pictures.

Ben-Hur-Film-Afis-Poster

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.