Öğrenilmesi son derece önemli dillerden bir tanesi olan İngilizce, aynı zamanda her açıdan kişiye yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda bakıldığında çeşitli kurslar aracılığı ile öğrenilebilmesi mümkün olmakla birlikte amaca uygun bir şekilde çalışılması da son derece gereklidir. bu nedenle İngilizceyi öğrenme niyetinde olan kişilerin kararlı ve sabırlı bir şekilde gramer konularını anlamaya gayret göstermesi şarttır. Çünkü birçok gramer yapısının kendi dilimizde olmamasından dolayı anlaşılması çok uzun sürebilmektedir. Önemli konulardan bir tanesi olan Pre determiners bunlardan sadece bir tanesidir. Ön belirteç olarak adlandırabileceğimiz bu eklerin kullanımında farklılıklar olabilmektedir. Çoğunlukla what ve such kelimelerinin kullanıldığını da söylemek yanlış olmamaktadır. Ancak bu kullanımında bazı önemli hususlar göz önünde tutulmalıdır. Bu iki ön belirtecin kullanılmasında a, an oldukça önemlidir. Kelimenin hemen arkasından bu ek getirilmelidir. Bunun dışında farklı bir ekin gelmesi ise söz konusu değildir. Ayrıca devamında da mutlaka sıfat tamlaması bulunmalıdır. Bir hayreti ifade eden bu anlam bütünlüğünün korunması için sıralamanın değeri oldukça büyüktür. Ayrıca cümle yapısı içerisinde de bu iki ön belirtecin de başta kullanılması gereklidir. Cümlede yer değişikliğinden dolayı anlamını kaybedebilir.

Bunun dışında farklı anlamlar kazandıran pre determiners ekleri olan rather ve quite de çok sık kullanılmaktadır. “Oldukça” anlamında gelen bu iki kelimenin de kullanım tarzı önemlidir. Olumlu bir durumdan bahsedilebildiği gibi olumsuz bir durumu daha da yükseltmek maksadıyla da bu iki ön belirteç kullanılmaktadır. Dört kelime olarak ifade edilen ön belirteçlerin kullanımında kalıplarının bozulması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra kelimelerin ek alması da olmamaktadır. Bundan dolayı sadece yalın halinde bir kullanımı mümkündür.

İngilizceyi öğrenme aşamasındaki kişilerin zamanını alan kelime ezberleme şekilleri farklı tarzlarda olabilmektedir. Geleneksel olarak ifade edilen eski usullere göre de öğrenilebilmesi mümkün olurken çok daha pratik ve eğlenceli bir şekilde kelime daracığını geliştirmek de imkân dâhilindedir. Özellikle çeşitli uygulamalar ve oyunlarının etkisiyle kelime bilgisinin çok kısa bir süre içinde önemli sayılara ulaşması kişinin konuşması üzerinde direk etkili olmaktadır. Bundan dolayı İngilizce kelime dağarcığını geliştirme, gramer öğreniminden çok daha büyük önem taşımaktadır. Kelime öğreniminde basitten başlamak da büyük fayda getirmektedir. Ayrıca öğrenilen kelimenin cümle içinde kullanılarak benimsenmesi de daha kalıcı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bunun dışında görsel hafızanın da kullanılmasını sağlayan resimli öğrenim de birçok sitede ya da kursta karşılaşılan tekniklerinden bir tanesidir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.