Merhaba SineTurk.Com ziyaretçileri, bu yazımızda sizler için son yıllarda sinemalarda gösterime giren izlenmesi gereken en iyi filmler listesini derledik.

1.Kara Şövalye Serisi

Kara Şövalye – The Dark Knight (2008 – IMDb: 9.0)

Kara Şövalye Yükseliyor – The Dark Knight Rises (2012 – IMDb: 8.5)

2000’li yıllar baz alındığında kullanıcı oylarına göre 1. sırada yer alan çalışma Christopher Nolan imzalı süper kahraman filmidir. DC Comics evreni içerisinde yer alan Batman karakteri konu edilmektedir. Kahramanı canlandıran Bruce Wayne rolünde Christian Bale, bölge savcısı karakterindeki Harvey Dent rolünü Aaron Eckhart oynadı. Esas bombayı ise Joker rolü ile sinema severler tarafından ikon haline gelen merhum Heath Ledger yapmıştı. Maalesef 28 yaşında hayata gözlerini yuman oyuncu bu film ile Akademi ödülünü kazanmıştı. İlk filmde bölge savcısının çirkin bir surata benzeyecek katile dönüşümü ve suçlu Joker ile olan mücadeleleri anlatılıyor. İkinci filmde ise Tom Hardy ekibe Bane rolüyle katılıyor. Taktığı meşhur maskesi ve gücüyle Batman’a zorluk çıkarmayı başarmıştı.

Editör Tavsiyesi: Hala izlemeyenler var ise iki filmi art arda seyretmenizi tavsiye ediyorum. Neden listenin ilk sırada olduğunu sonuna kadar kanıtlıyor. Gerek senaryo, gerekse oyuncu kadrosu olarak çok üst düzey aksiyon, drama ve suç üçlemesi unsurlarını barındırıyor.

the-dark-knight-collection

2.Yüzüklerin Efendisi Serisi

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001 – IMDb: 8.8)

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002 – IMDb: 8.7)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003 – IMDb: 8.9)

The Lord of the Rings özgün ismiyle bilinen üçleme John Ronald Reuel Tolkien tarafından yazılmış romanın beyaz perdeye aktarılmış halidir. Peter Jackson imzalı film serisi tam 17 tane Oscar ödülüne sahiptir. Özellikle üçlemenin son filmi olan “Kralın Dönüşü” ile tabiri caizse voleyi vurmuştur (11 Oscar). Yeni Zelanda’da çekimleri gerçekleşmiş film gişede gösterdiği başarı ile hasılat rekorları kırmıştır. Bildiğiniz üzere oldukça yüksek güçlere sahip yüzüğün Karanlık Lord Sauron eline geçmemesi için hobbitler ve yol arkadaşları tarafından korunması anlatılıyor.

Editör Yorumu: Fantezi türündeki en iyi film olarak gösterilen ve tüm zamanların en iyi 8. filmini seri olarak bir çırpıda izlemenizi tavsiye ediyorum. Toplamda üç filmi aralıksız 11 saat civarı sürmektedir.

the-lord-of-the-rings-collection

3.Başlangıç – Inception (2010 – IMDb: 8.8)

Bilim Kurgu filmleri arasında akla ilk sırada gelen çalışma Christopher Nolan imzası taşıyor. Tokyo’da çekimlerine başlanan film Los Angeles, Londra ve Paris gibi mekanlarda da yer almıştır. Dom Cobb rolündeki Leonardo DiCaprio’nun bu filmle ödül alamaması büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Uzman olduğu alan rüya esnasında insan beyninde gerçekleşen olayları kaydetmektir. Kaçak olarak yaşayan Cobb son işini başarırsan temize çıkacaktır. Fakat iş son derece zor ve düşmanlar güçlüdür.

inception

4.Tanrı Kent – Cidade de Deus – City of God (2002 – IMDb: 8.7)

Fransa ve Brezilya ortak yapımı Portekizce orijinal dilinde çekilmiş dramatik suç filmidir. Aynı isimli romandan uyarlanarak yazılan filmde yazar da belirtilen bölgelerde yaşamış ve gerçek olaylara dayandırılmıştır. Brezilya’nın bir mahallesinde geçen hikayede tamamıyla orada yaşamış gerçek kişiler kullanıldı. 1960’lı yıllar sonrasında mahallede yaşanan suç ve uyuşturucu olayları anlatılıyor. Cidade de Deus mahallesindeki gecekondularda neler yaşandığını hayatın nasıl işlediğini görmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gerekiyor.
“Kaçarsan öldün demektir…Kalırsan yine öldün demektir. Nokta” repliği filmi özetlemektedir.

city-of-god

5.Ruhların Kaçışı (2001 – IMDb: 8.6)

Sen to Chihiro no Kamikakushi özgün ismiyle bilinen Japon animasyon filmi aynı zamanda ilk Oscar ödülü kazanan anime türü olarak bilinir. Chihiro adındaki küçük bir kızın yeni bir kasabaya taşınmaları ve burada yaşadığı hayata ayak uydurma çabası anlatılıyor. Bir çok kişinin bilmediği Spirited Away filmi türü sevenler için son derece güzel bir fırsat olarak görünüyor.

spirited-away

6.Yıldızlararası – Interstellar (2014 – IMDB: 8.6)

Üç saate yakın süren bilim-kurgu macera ve dram adına her şeyi bulacağınız filmde Matthew McConaughey Cooper karakterini canlandırıyor. Bir grup astronotun yeni bir gezegen arayışına çıkıp insanlar için yaşanabilir yer arama çalışmalarını anlatmaktadır. Çekimler için kullanılan teknolojiyle akademi ödülüne layık görülmüştür.

interstellar

7.Can Dostum (2011, IMDb: 8.6)

Fransızca özgün ismi Intouchables adıyla beyaz perdeye aktarılan film dram ve komediyi muhteşem bir şekilde birleştiriyor. François Cluzet ve Omar Sy ikilisinin baş rolünü oynadığı filmde yamaç paraşütü kazası sonrasında boynundan aşağısı tutmayan Philippe ile bakıcısı Driss’in hikayesi anlatılıyor. Fransız en iyi filmler listesinden ilk üçte gösterilen hikaye günümüzde Senden Önce Ben filmine ilham kaynağı olmuştur. 

untouchable

8.Piyanist – The Pianist (2002, IMDb: 8.5)

Evet geldik izlenmesi gereken filmler listesinde tavsiye ettiğim bir film daha.. Tarih ve dram kokulu filmde gerçek bir hikaye konu ediliyor. Yahudi asıllı Polonyalı bestesi ve piyanist Władysław Szpilman’ın yazdığı kitap Roman Polanski’ye ilham kaynağı olmuştur. 2.Dünya Savaşı’ndaki soykırımdan nasıl kurtulduğunu anlatan filmde Adrien Brody gösterdiği performans ile Oscar Ödülüne layık görülmüştür.

the-pianist

Liste güncel tutulacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.