Yaşam sonunun ne zaman geleceğini bilemediğimiz bir masal belki de. O yüzden her anını çok güzel geçirmek son derece önemli. Kadınlar bu konuda belki biraz daha şanslı zira el sanatları yaparak yaşamlarını kimi zaman rutinlikten kurtarabiliyorlar.

El sanatları kavramı oldukça geniş dantel, havlu kenarı  lif gibi örgüler de bunlardan sadece bazıları.  Örneğin kimi kadınlar öylesine güzel lif modelleri örüyor ki, insan imrenmekten kendini alıkoyamıyor.

Lif Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aslında lif kavramını bilmeyen yoktur ama yine de sözcük anlamı olarak üzerinden geçmek gerekir ise  farklı anlamları olan eşanlamlı bir sözcük olmasına rağmen buradaki kapsam itibarıyla sözcük anlamı banyo yaparken temizlenme  amaçlı olarak kullanılan değişik tarzlarda iplerden yapılan örgülere verilen isimdir.

Üstte yer alan ifaden de anlaşılacağı üzere temizlenme yani cildin sabunlanması amaçlı olarak kullanılır. Yani sağlıklı ve hijyenik bir banyo için lif kullanılması asgari durumdur zira kişi vücuduna ne kadar katı ya da sıvı sabun, duş jeli kullanırsa kullansın eğer değişik lif modelleri ile yapılan bu örgüleri kullanmaz ise yeterli düzeyde bedenini temizleyemez.

Üstelik lifler sadece gövde de değil, tüm yüz, el, kol hatta baş kısmında bile kullanılabilecek olan ürünlerdir ve doğru bir temizliğin olmazsa olmaz ürünleridir. Burada işin en önemli püf noktası banyo öncesi ve sonrası lifin temizlenmesi gerektiğinin unutulmamasıdır. Aksi halde istenen hijyen sağlanamadığından farklı sağlık problemleri oluşabilir.

İyi Bir Lif Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda yer alan sorunun pek çok yanıtı var ama lif modelleri iyi bir lif için en temel kriter değil. Fotoğrafımızda olduğu gibi değişik biçimlerde modeller mevcut ama iyi bir lif öncelikle doğru malzemeden yapılan bir ürün olmalı.

Yani liflenme sırasında kişi kaşınmamalı, alerji, tahriş vb. durumlar oluşmamalı. Bunun için de seçilen ipliğe dikkat edilmeli. Yumuşak, alerji yapmayan, tüm cilt tiplerine uygun olan yünlerden yapılan lifler iyidir.

Herkes Lif Modelleri Örebilir mi?

Herhangi bir arama motoruna girip lif yazdığınızda karşınıza sizi çok imrendirecek lif modelleri çıkabilir ve siz de lif örmek isteyebilirsiniz ama lif örmek hem çok kolay, hem çok zor bir örgüdür.

Çok zordur zira bilmeyenlerin öncelikle temel örgü ama özellikle lif örme tekniklerini bilmesi gerekir. Kolaydır zira ama tığla, ama iki şiş ile ama firkete ile bir biçimde daha önce başka şeyler örenler rahatlıkla modeli görünce çıkarabilir ve yapabilir.

Üstelik lif modellerinde kesin bir kısıtlama olmadığından kişi kendi hayal gücünü de kullanarak lif örebilir ki bu da işin en eğlenceli olan kısmıdır. Özetle birazcık temel bilgi ile kolayca lif örülebilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.