Bu yazımızda sizlere “ Lorenzo’ nun Yağı “ filminin konusunu detaylarını anlatacağız.

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Nick Nolte, Susan Saradon, Peter Ustinov,

Yıl               :1992

LORENZO’ NUN YAĞI FİLMİNİN KONUSU

1992 yapımı olan film gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek hazırlanmıştır. Film 7 yaşındaki Lorenzo’nun aniden ADL hastalığına yakalanmasıyla, hem kendisinin, hem de ailesinin hayat mücadelesini ve azmini konu ediniyor.

Lorenzo da 7 yaşında aniden bayılmalar ve hafıza kayıpları baş gösterir. Doktorlar, Lorenzo’ya ADL hastalığı teşhisi koyar.  Sadece erkek çocuklarda görülen hastalığa; anneden aldığı genler sebep olmaktadır. Bu hastalığın yeni bir hastalık olduğunu(film 1984-85 yılları arasında geçmektedir) bu yüzden tıpta henüz tanınmadığını ve henüz bir tedavi yönteminin geliştirilmediğini söyleyen hekimler Lorenzo’nun annesi ve babasını, oğullarını kurtarmak için çaba harcamaktan vazgeçirememektedir.  Bu hastalığın tedavisi yoktur ve doktorlar Lorenzo’ ya sadece bir kaç yıl ömür biçerler.  Bu hastalıkla ilgilenen bir akademiye çocuklarını yatırırlar, ancak burada çocuklarının hayatını kurtarmaktan ziyade hastalığı tanımak için onunla ilgilendiğini fark ederler. Doktorlar burada Lorenzo’yu bilim için kullanmaktadırlar. Durumu gittikçe kötüleşen Lorenzo’nun bu durumunu çaresizce izleyen anne baba başka yöntemler aramaya koyulurlar. Bu hastalığa yakalanmış binlerce çocuğun ailelerinin kurduğu bir derneğe katılırlar. Burada çocuklara, hastalığa sebep olduğu için vücutlarındaki yağ oranını düşürmek için diyet uygulanmaktadır. Ancak bu diyet yağ oranını düşürmekten ziyade daha da çoğaltmaktadır. Bu zamana kadar herhangi bir tıp bilgisi olmayan, Lorenzo’nun anne ve babası Agusto ve Michaela çifti tüm zamanlarını çocuklarının hastalığının tedavisini bulmak için harcarlar. Tıptan ve hastanelerden umudu kesen Lorenzo’nun ailesi bu hastalık üzerine kütüphanelerde çalışmaya başlar. Aylarca süren çalışmalardan sonra yağ oranını düşürecek bir yöntem bulurlar. Ancak akademik hiçbir ünvanı bulunmayan anne-babanın tıp çevresinde etkisi olmaz. Bir doktor yaptıkları çalışmaları takip etmektedir. Buldukları yöntemin doğruluğuna katılsa da aklında şüpheleri vardır. Çünkü bu yöntem fareler üzerinde uygulanan bir yöntemdir. İnsan vücudundaki etkileri doktorun kafasını karıştırmaktadır. Yine de Michaela ve Augusto(anne-baba)’nun baskılarıyla bir sempozyum düzenler. Ailenin ve önemli tıp hekimlerinin katıldığı bu sempozyumdan yine sonuç alınmaz ve Michaela ve Augusto çocukları Lorenzo’ya buldukları yöntemi uygularlar. Lorenzo’nun yağ oranında yüzde 50’ye varan bir düşme olmasına rağmen bu yöntem tıp camiasında hala illegal bir yöntem olarak görülmektedir. Birkaç çocukta daha aynı sonuç gözlemlendiği halde tedavi yöntemi olarak görmemeye devam edilir. Lorenzo’ya verilen 2-3 yıllık yaşama şansının çoktan dolmasına rağmen Lorenzo hayatına devam etmektedir. Buluşlarıyla tıp literatürüne geçerler. Buldukları tedavi sayesinde Lorenzonun hastalığı duru ve Lorenzo 30 yaşına kadar yaşar ve boğazına kaçan bir yemek parçası sonucu hayatını kaybeder.

Lorenzonun yağı şimdi bile günümüzde ADL hastalarının tedavisinde kullanılmakta ve birçok insan bu hastalığı yenmektedir.

Filmden Kareler

 

 

İyi Seyirler…:)

Medya Ve İçerik Destekçimiz: www.aypiajans.com

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.