Dantel örnek ve motiflerine bakıldığında, motiflerin Anadolu’dan günümüze kadar geldiği bilinmektedir. Dantel, Türk kadınının zevkini yansıtan en önemli el sanatlarından birisidir. Dantel örnekleri sadece ihtiyaçtan doğmamaktadır. Türk kadının zevkini, kültürünü ve halkın dinamizmini simgelemektedir.

Dantel denildiğinde ilk akla gelen çeyizler olmaktadır. Kültürel anlamda dantel, gelinlik kızların çeyizlerine yapılan süs eşyaları olarak kullanılmaktadır. Geleneksel olarak dantel günümüze kadar gelerek devam etmiştir. Dantel örnekleri renk ve model seçenekleri ile günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Dantel örneklerini; yastık, yorgan ve çarşaf kenarlarında yoğunlukla görebilmekteyiz. Kültürel anlamda önemli el sanatları içerisinde yer alan dantel örnekleri teknikleri, el ile bağlama ve bir araç ile örme şeklinde yapılmaktadır. Dantel örnekleri genellikle, gelinlik çeyizlerde, yastık kenarına, yorgan yüzeyine ve çarşaflara uygulanarak en fazla kullanım alanına sahiptir.  Dantel örnekleri yapılırken, tığ, firkete, iğne ve şiş gibi araçlar kullanılarak yapılabilmektedir. Çoğunlukla, tığ ve iğne kullanımı daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dantel Örneklerinde Kullanılan Teknikler

Dantel örnekleri incelendiğinde, örgüde kullanılan ipin kalınlığı ve motiflere göre farklılıklar ortaya çıktığı görülebilmektedir. İpek ve pamuk iplikten yapılan danteller, günümüzde en çok kullanılan iplik çeşitlerinden ortaya çıkan dantellerdir. Günümüzde danteli oluşturan motifler; daire, kare ve altıgen gibi geometrik şekillerden oluşabilmektedir. Ayrıca, yapılan farklı motiflerin, yan yana bir araya getirilerek birleştirilmesiyle, dantel örnekleri ortaya çıkabilmektedir. Dantelin tekniğine göre kullanılan araçlar farklılık göstermektedir.

Günümüzde, sehpa, bardakaltlığı ve masa örtüsü gibi motiflerde dantel örnekleri kullanıldığını görmekteyiz. Her ürünün farklı renk ve motiflerde seçenekleri bulunmaktadır. Örülecek dantelin ipinin kalınlığı ve ipin rengi ona göre belirlenerek motif çıkartılır. Dantel motifi çıkartılırken, öncelikle dantel örneğinin nereye yapılacağı belirlenmelidir. İster tığ veya iğne gibi araçlar kullanarak, isterseniz el ile bağlama şeklinde dantel motifleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Dantel Örneklerinde Büyük Motifler Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde, tığ ile örülen dantel örnekleri; kare, oval, üçgen ve dikdörtgen gibi geometrik şekillere sahip olduğunu görebilirsiniz. Dantel örneklerinde şekil vermenin farklı teknikleri vardır. Eğer oval bir şekilde büyük bir motif oluşturmak istiyorsanız, küçük küçük örülmüş farklı motifleri bir araya getirip birleştirerek örebilirsiniz. Ortaya bir dantel örneği çıkartılacağı zaman, yapılacak dantelin hangi yüzeye yapılacağı, boyutu ve sayısı belirlenmektedir.

Motife göre dantelin sayısı değişiklik göstermektedir. Dantel motifinde, büyük parçalardan oluşan bölgeler yapıldıktan sonra, zeminin doldurulması ve birleştirilmesi için daha küçük danteller örülerek, parçalar birleştirilir. Böylece dantel motifi net bir şekilde ortaya çıkar. Dantel motifleri zamana göre değişiklik gösterse de, günümüze kadar kullanılan tekniklerde de teknolojinin gelişmesiyle beraber, daha kullanışlı bir hale gelmiştir. Teknolojik bir takım kolaylıklar, dantel ürünlerde çeşitliliği ve modellerin artmasına neden olmuştur. Günümüzde, kullanım alanı ve ihtiyaca göre daha modern olarak farklı motiflerde kullanılmaktadır.

Medya ve İçerik Destekçimiz: www.aypiajans.com

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.