Küresel ısınma (yenidünya) düzeni kurulurken bununla beraber teknoloji hızlı bir şekilde ilenmeye insanların hayatlarını günden güne değiştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte evlerde, işyerlerinde, köylerde  solar aydınlatma sistem çevre dostu olmaya devam ediyor. 21. Yüzyılda çevre dostu olan bu sistemlerin arasında en önemlisi tabi ki güneş enerjisiyle çalışan tasarımlar gelmektedir. Son yıllarda en çok kullanılan aydınlatma sistemleri diğer bir adı ise solar aydınlatma olarak da anımsanmaktadır.

Solar aydınlatmanın en güzel özelliği ise gazdan, elektrikten, suda ve yağdan daha ucuz olmasıdır. Bu aydınlatmanın panel güneşten aldığı gücü ( enerji) elektrik enerjisine döndürür. Döndürülen elektrik   pilleri şarj etme ve aydınlatmaya yarar. Güneş olduğu zamanlarda sistem güneş ışınlarını depolar. Güneş batar batmaz aydınlatmalar devreye girer. Güneş ne zaman doğarsa o zaman devreden sensörler sayesinde otomatik çıkar ve pilleri şarj eder. Solar aydınlatmaların kullanım alanları geniştir. Mesela kapalı alanlarda da çalışabilmektedir.  Gündüz depolanan enerji akşam kullanabilirisiniz.

Solar Aydınlatma Çeşitleri

  • Monokristal (En verimli güneş panel )
  • Polikristal (Ucuz güneş panel)
  • İnce Film paneli (Montajı çok kolay ve hafif güneş panel)
  • Esnek güneş paneli (En verimli ve uzun ömürlü olan panel )
  • Küresel güneş jeneratörü ( ay ışığından bile elektrik üretiyor

Solar Aydınlatmanın Yararları Ve Özellikleri

Güneş paneli enerjisi, sonsuz enerji kaynağı güneşten yararlanması nedeni ile tükenmeyen bir enerji çeşididir. Temiz enerji ve yenilebilir olması sayesinde çevreye ve ozon tabakasına duman, karbon monoksit, gaz, radyasyon vb gibi etkileri bulunmamaktadır. Ve aynı zamanda da çevreci ve maliyeti çok düşük bir sistemdir. Maliyeti ucuz, kurulumu (montajı) kolay olduğundan tercih edilen enerji sistemidir. Enerji sisteminin içinde bakımı, işletimi ve kurulumu en kolay olan solar aydınlatma enerjisidir. Dışa bağımlılığı azaltarak bu sistemlerden gelir elde edilir. Ve gelir artması demek işsizliğin azalması milli gelirin yükselmesi gibi yararları vardır. Aynı zamanda da ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlar.

Solar aydınlatma sistemi hemen hemen her alanda kullanıma elverişlidir. Örneğin; işyeri, sosyal tesisler, güvenlik alanları, trafik ışıkları, açık, kapalı alanlar, mahalle, cadde ve daha adını bile sayamadığımız yerler mevcuttur. Elektrikten kullanılan elektrik enerjisine oranla daha çok miktarda fark atan bu sistem sayesinde devamlı aydınlatmaya ihtiyaç duyulan ortamlar düşük ücretlerle kolay aydınlanabilir. Sizde bulunduğunuz alanda bu sistemin avantajlarından yararlanarak fark oluşturabilirsiniz. Ayrıca ekonomik olması da işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Medya ve İçerik Destekçimiz: www.aypiajans.com

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.