Üzerine güneş aldıkça elektrik üretme durumunda olan sonar paneller bu işlevlerini yerine getirebilmek adına  kristalli hücrelerden meydana getirilmişlerdir. İşbu panellerin hücre adetleri oranında ebatları da  güçleri de artmaktadır. Solar panel fiyatları da bu temel özellikleri çerçevesinde belirlenmektedir.

Solar Panellerin Yapısı

Solar panellerin fiyatları hususunda verilecek bilginin isabetli ve işe yarar olabilmesi için öncelikle bunların yapısı hakkında temel bilgi edinmek doğru olacaktır. Solar paneller değinildiği üzere, güneş ışıklarından elektrik enerjisi elde etmek üzere üretilmiş yapılardır. Solar paneller sertleştirilmiş cam aksamı ile arka tabakası arasında sıkıştırılmış hücrelerin çevresinde mukavemet meydana getirmek üzere alüminyum bir çerçeve oluşturulur.

Solar Panellerin Türleri

Solar paneller kendi içinde yer alan hücrelerin kullanım alanları bakımından iki türe ayrılmaktadır:

  1. Monokristal solar paneli
  2. Polikristal solar paneli

Monokristal solar paneli verimlilik açısından yüksek kaliteli kabul edilmiş panellerdir. Monokristal solar panellerde verimlilik %15 ile %18 arasında değişir. Homojen yapı gösteren monokristal solar panelleri eski ve verimli teknoloji sayılmakta ve edindiği yeri ve önemi hala devam ettirmektedir.

Polikiristal solar paneli, adından da anlaşılacağı üzere, çok kristalli panellerdir. Farklı kristal parçacıkları bir araya getirilerek ortaya çıkan hücrelerin birleştirilmesi tekniği ile oluşturulurlar. Bu paneller,  monokristal solar paneller seviyesinde verimli sayılmazlar. Ancak  polikristal solar panelleri çok değişik açılardan gelen güneş ışıklarını daha iyi değerlendirebildikleri için söz konusu verim kayıplarını büyük oranda telafi etmektedirler. Bu bakımdan da polikristal solar panelleri dünyada daha tercih edilebilir ürünler kategorisinde yer alırlar.

Solar panel fiyatları konusunda tahmin edilebileceği üzere onların türleri ve buna bağlı olarak gelişen arz-talep durumları da etkili olmaktadır.

Solar Panel Fiyatları

Yapı ve türleri bakımından yukarıdaki gibi, ana noktaları itibariyle, tanıtılabilecek olan solar panellerin piyasadaki geçerli fiyatları da değişiklik göstermektedir. Ancak isabetli ve işe yarar pratik bilgiler elde edilmesi açısından, marka, ebat ve üretildiği merkezlere göre değişiklik göstermesine rağmen, şu şekilde bir ölçüt verilebilir. Bu bilgi de makul ve mantıklı bir seçim için yeterli olabilecektir.

Perakende satışlar bazında watt başı solar panel fiyatları şu şekilde verilebilir:

Almanya 1 dolar, Uzak Doğu 0,80 dolar, Türkiye 0,85 dolar.

Piyasada satışta olan solar panel fiyatları da şu şekilde örneklenebilir:

50 W 12V polikristal 215,00 TL, 100 W 12V polikristal 435,00 TL, 150 W 12V polikristal 600,00 TL, 160 W 12V monokristal 672,00 TL ,  260 W 24V polikristal 825,00 TL,  275 W 24V monokristal 998,00 TL , 300 W 24V monokristal  1.086,00 TL…

Solar panel fiyatları konusunda verdiğimiz bu rakamların birer örnek olduğunu da unutmamak gerekir. Bu konuda en sağlıklı ve kesin bilgi ise güneşten elde edilecek enerjinin en temiz, sağlıklı ve sürekli-yenilebilir olduğu gerçeği olacaktır. Öyle ki en pahalı olan solar paneli bile alsak hemen bunun en sağlıklı  ve temiz elektrik enerjisini bize kesintisiz olarak getireceğini düşündüğümüzde ‘Pahalıdan ucuzu yoktur’ sonucuna gitmemiz doğal olacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.