Son zamanlarda izlediğim en etkileyici ve beni en korkutan dizi olan The Handmaid’s Tale konusu nedir? 2017 Emmy Ödülleri ile tam 10 tane ödül aldı. Tam 10 tane! Düşünsenize. Bu senenin iddialı dizilerinden olan Westworld’ü geride bırakıp tüm ödülleri topladı. En İyi Dizi, Dram Dalında En İyi Dizi, En İyi Kadın Oyuncu… Hepsini.

Konu bakımından kadın odaklı bir dizi. Ekibin %70’i zaten kadın. Biraz olsun araştırdıysanız konu hakkında ufak bir fikriniz vardır elbet. Ama şöyle bir şey var ki o hep izlediğimiz kadın sorunlarından bahsetmiyor. Peki The Handmaid’s Tale konusu nedir? Ne yaptı da böyle bir başarı yakaladı? O zaman yazımız distopik dizi sevenlere gelsin. Başlıyoruz.

 

The Handmaid's Tale Konusu Nedir

 

Değişen Rejim ve Damızlık Kadınlar

ABD’de rejim değişikliği ile kadınların işten çıkarılması, banka hesaplarına el konulması gibi sorunlar büyümeye başlıyor. Tutuklanan ya da yakalanan bu kadınlar “hizmetçi” adı altında kumandanlara cariye olarak verilip, onlardan çocuk sahibi olmaları bekleniyor. Çocuk doğurma meselesi de şöyle, kadınlar artık çocuk doğuramaz hale gelmiş ve doğum oranları iyice düşmüş. Bu duruma el atma şeklini de kadınların cariye olmasında bulmuşlar.

Gelelim The Handmaid’s Tale konusu nedir derken neyi kastettiğimize. Tabii ki diziden kısa detaylar.

 

Not: SPOİLERRRRRRRRRRRRRR!

 

The Handmaid's Tale Konusu Nedir

 

Üstte görselde gördüğünüz kadın Offred. Dizinin hikayesini şekillendiren karakter. Dizimiz onunla başladı. Evli, mutlu ve çocuklu bir kadın olan Offred bir gün işten çıkarılır ve banka hesaplarına el konulur. Bir şeylerin ters gittiğini anladıklarında ise çok geçtir. Ordu çoktan peşlerine düşmüştür. Kocası ordu tarafından öldürülür, kızı ile kaçmaya çalışır ama nafile. Yakalanır ve bir komutana yemek gibi sunulur. Bütün bu sarsıcı olaylar arasında güçlü duran Offred’in tek amacı hayatta kalmak ve kızına kavuşmaktır.

Tüm gün evde duran bu kadınların sadece ev alışverişi için (o da yanlarında başka bir handmaid ile) dışarıya çıkmaları mümkün oluyor. Sürekli göz hapsi altında olan kadınların hiçbir söz hakkı yok. Emirlerini ve izinlerini komutanlarından ve komutanların eşlerinden almak zorundalar. Eşcinseller “cinsiyet haini” olarak damgalanıyor ve öldürülüyor. Çocuk doğurabiliyor olmaları onların hayatta kalma şansını yükseltiyor. Hamile kalanlar özel ilgi görüyor, kalamayanlar aşağılanmaya devam ediyor. Ordunun kendi dini değerleri doğrultusunda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Karşı çıkan zaten tahmin edeceğiniz üzere öldürülüyor.

 

Nerelerden izleyebileceğiniz konusuna gelirsek internette bulmanız biraz zor, ama araştırmayla 3 bölümünü altyazılı olarak bulabilirsiniz. Çünkü telif hakları…

 

The Handmaid’s Tale dizisine derin bir bakış atalım dedik ama çok da derin bir bakış atamadık. Yazının ortalarında aslında izlenmesi gerektiğini ve anlatarak olmayacağını anladım. Distopik bu, gerçek değil diyerek izlemediğiniz her distopik dizi başımıza gelebilir. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.