The Mummy 2017 Mumya hikayelerinin başlangıcı hiç de yeni değil, 1932 yılında beyazperdeyle buluşan ilk film ile başlıyor macera. Serinin filmlerinde tek bir çatı konu ele alındı genelde. Mumya serisi çarpıcı ve şaşırtıcı bir senaryodan çok macera, aksiyon ve efekt şöleniyle karşılıyor seyircilerini. Son filme ait ilk fragmanın yayınlandığı 2016’dan beri geçen zaman seyircilerinin sabırsızlığını da artırdı.

The Mummy 2017

the mummy 2017

Film serinin bir önceki filmine göndermeler yapsa da pek de benzer olduğunu söyleyemeyiz.

The Mummy 2017 Konusu

Ana kötü rolündeki mumyamız bu filmde bir kadın, prenses Ahmanet. Mısır mitolojisinden alıntılanan Prenses dünyaya hakim olma hırsı yüzünden öldürülmek isteniyor ve sonunda mumyalanıyor. Yüzyıllardır mumyalanmış şekilde mezarına hapsedilmiş olan bu güzel prensesin mezarının bulunmasına askeri operasyon esnasında atılan talihsiz bir bomba sebep oluyor. Fakat asırlar prensesin Ahmanet’in öfkesini dindirmek yerine daha da alevlendirmişe benziyor. Uykusundan uyandığında insanlığa korku ve vahşet saçmaya başlıyor. Kendisine yapılanları tüm dünyaya ödetmeye kararlı gibi görünüyor. Mumya rolünü canlandıran kadın aktristin rolünün hakkını verdiğini söyleyebiliriz.

the mummy 2017

Hangi film Tom Crouse’a başrol veriyorsa macera ve aksiyon sahnelerinin bizi bekliyor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Deneyimli aktör zaten son zamanlarda çok farklı filmlerde yer alıyor ve oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Son dönemlerde ise bilim kurguya ve fantastik filmlere daha çok yakınlık gösterdiğini görüyoruz. Yalnız, Tom Crouse’un oynadığı son filmlerde hep kargo uçağı ile ilk sahneye başlaması alışkanlık olmuşa benziyor. İlginç olan Yeni mumyamız Tom Crouse’un peşinde ve onun seçilmiş biri olduğu söyleniyor acaba bunlar bizi maceraya daha da bağlayacak ayrıntılar mıdır? Bunu filmi izleyince anlayabileceğiz fakat bol aksiyon ve görsel şölen bizi bekliyor.  Evet bir korku filminden ziyade bir aksiyon filmi tadında.

the mummy 2017

Öncekilerinin aksine bu film geçmişte değil günümüzde geçiyor. Günümüze korku ve tehlike getirecek olan Mumyayı engellemeye çalışıyor kahramanlarımız. Önceki filmlerde İngiliz bir çiftin gözünden izlediğimiz mumya serisi şimdi ise Amerikan bir çiftin gözünden izleyeceğiz.

the mummy 2017

Alex Kurtzman‘ın yönettiği filmin başrollerinde Tom Cruise’a Sofia Boutella (Prenses Ahmanet rolünde), Annabelle Wallis, Jake Johnson, Courtney B. Vance ve Russell Crowe eşlik edecek. Christopher McQuarrie (Edge of Tomorrow, Mission: Impossible: Rogue Nation) ve Jon Spaihts (Prometheus, Doctor Strange)’in senaryosunu kaleme aldığı The Mummy; aynı dünyada geçen hikayelerin anlatıldığı ortak yeni bir sinematik evrenin oluşumunun ilk habercisi. Bunu filmde yapılan “Welcome to a new world of gods… and monsters” “Tanrıların ve canavarların yeni dünyasına hoş geldiniz.” çağrıdan anlıyoruz. İzleyicilere tanrıların ve canavarların yaşadığı bol aksiyonlu yeni bir dünyanın kapıları aralanıyor.

The Mummy, ABD’de 9 Haziran 2017’de vizyona girecek ne yazık ki, Türkiye’de hangi tarihte vizyona gireceği netleşmemiş görünüyor.

İzlenesi bir film.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.