Vizyon Tarihi : 26 Şubat 2016

Yönetmen : Burr Steers

Oyuncular : Lily James, Sam Riley, Bella Heathcoye

Tür : Korku, Kpmedi, Romantik

Yapım : ABD, ingiltere

AŞK VE GURUR + ZOMBİLER FİLMİNİN KONUSU

Jane Austen ve onun muazzam eseri Aşk ve Gurur. İngiltere kralı George dönemini yansıtan, ingiliz soyluları, mantık ve çıkar evliliklerinin olduğu bir dönem. Uzun bir zaman sonra aynı roman Seth Grahame – Smith tarafından yeniden yazıldı ve Aşk ve Gurur + Zombiler adını aldı.

1800’ler, İngiltere – Londra. Jane Austen’ın sunduğu dramatik ve karanlık dünya, yeni nesil yazarlardan Grahame-Smith sayesinde çok daha “eğlenceli” hale geliyor. Ülke büyük bir tehlikenin içerisinde, sadece avamlar, fakir halk değil, güçlü ve muktedir soylular da büyük bir kaosa gömülmüş durumda. Artık zengin aileler, kızlarını uygun kısmetler bulsunlar, aşk olsun ya da olmasın, evlenip bir aile kurarak soylarını devam ettirsinler diye yetiştirmiyor. Belki özünde bu “eğitimi” paylaşan ebeveynler, çocuklarını artık daha çok Uzak Doğu’ya gönderiyor. Çin gibi ülkelerde dövüş sanatlarını en ince ayrıntısına kadar öğrenen, silah kullanıp, katana ile kesip biçmeyi hatmeden bu gençler, vatanlarındaki en büyük sorun için hazırlanıyorlar: Zombiler!

Yeniden kurgulanan ve ana metne farklı anlamlarda sadık kalan Aşk ve Gurur ve Zombilerromanı işte böylesi bir geçmişi sunuyor bize. Artık önemli olan sadece evlenmek, aile kurdurup, servete servet katmak değil, git gide akıllanan hatta icabında dile gelen zombilere karşı ayakta kalabilmek. Eğlen, coş, zombi kes, koş!

Bennet kardeşler, Elizabeth , Jane , Kitty, Lydia ve Mary ve üstün zombi öldürme yetenekleri. Babaları göçünce sadece zengin koca bulmak değil, hayatta da kalmak zorunda olan Jane ve Elizabeth.

Şiddet ve kan düzeyi de yerinde olan Aşk ve Gurur + Zombiler filmi, son zamanlardaki en orijinal yapımlardan bir tanesi. Türü sevenlerin ise, öyle ya da böyle izlemesi gereken bir film. Tam benlik diyebilirim. Benim gibi korku sevenler için biçilmiş kaftan.

Seth Grahame-Smith’in aynı ismi taşıyan, çok satan kitabından uyarlanan film, ünlü yazar Jane Austen’ın Aşk ve Gurur romanını, zombi konseptiyle ve pek çok fantastik öğe ile bütünleştiren bir yapım. 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçen ünlü roman modern bir fantastik maceraya

Başrollerini dövüş sanatları ve silah ustası Elizabeth Bennet rolünde Lily James ve üst sınıf önyargılarını temsil eden zombi avcısı Mr. Darcy rolünde Sam Riley’in üstlendiği yapımın diğer oyuncuları ise Bella Heathcote, Jack Huston ve Nuh: Büyük Tufan filmindeki rolüyle kendini hatırlanan genç oyuncu Douglas Booth. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Burr Steers üstleniyor.

Film, Jane Austen’in beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır. Hikaye George dönemi İngilteresi’nde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir. Bay Bingley’in iyi bir aday olduğuna kanaat getirir. Bu aday ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anneleri, kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine gönderir. Geri dönemeyen Jane, üstüne bir de hastalanır. Bu kez ona yardıma giden Elizabeth de Bay Darcy’nin takibine takılır. Elizabeth bu durumdan hoşlansa da esas Bay Wickham’dan ziyadesi ile etkilenecektir. Lydia işin içine hesapsızca dahil olduğunda cesaret kavramı gözler önüne serilir. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklaşacaktır.

Filmden Kareler 🙂

 

Aşk ve Gurur ve Zombiler Filmi

İyi Seyirler 🙂

Medya ve içerik destekleyicimiz : www.aypiajans.com

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.