Ölümlü Dünya Künye

Yönetmen: Ali Atay
Senaryo: Aziz Demirel, Ali Atay, Aziz Kedi, Feyyaz Yiğit, Volkan Sümbül
Görüntü Yönetmeni: Ahmet Bayer
Müzik: Ozan Tügen, Murat Çekem, Deniz Doğançay
Oyuncular: Ahmet Mümtaz Taylan, Sarp Apak, İrem Sak, Alper Kul, Doğu Demirkol, Meltem Kaplan, Feyyaz Yiğit, Mehmet Özgür, Özgür Emre Yıldırım
Yapım : Taff Pictures

olumlu dunya filmi izle

olumlu dunya full izle

Bir Kara Komedi Denemesi

 

Ali Atay son dönemde sinema ve dizilerde dikkat çeken oyunculardan biridir. İlk yönetmenliğini yaptığı Limonata Türk filmleri arasında belli bir oranda ilgi çekmeyi başarmıştı. Ölümlü Dünya ise ilk filme göre daha iddialı bir şekilde hazırlanmış izlenimini vermiştir. Bunun sebebi ise yazar ekibinin kalabalık olması, kadronun zenginliğidir.

 

Film temel olarak Haydarpaşa garının içerisinde Anadolu Tat – 1071 isimli bir lokantada hizmet veren Mermer ailesini konu edinmektedir. Baba karakteri olan Gazanfer beyin oğulları ve yakınları ile birlikte 8 kişilik bir ailesi vardır. Lokanta hem içeride misafirlerine hizmet verirken hem de dışarıda kutlama ve toplantılara hizmet vermektedir. Sonrasında ise oldukça şaşırtıcı ve değişik bir tür mafya komedisine dönüşen film, Türk komedi filmleri arasında dikkat çekici bir yer edinmeyi başarmıştır.

 

Filmi izleyen herkesin takdir edeceği üzere film sıradan bir öyküye sahip değildir. Batı sinemasında zaman zaman görülen Mafya güldürülerine bir nebze benzemektedir. Türk sineması içerisinde kara komedi pek rastlanan bir film türü değildir. Filmin konusu içerisinde ara sıra oldukça dikkat çekici ilginç detaylar seyirciye göz kırpıyor. Örneğin lokantanın adındaki 1071 tarihinin aslında boşuna olmadığı, ailenin çok eski bir soydan geldiği gibi ayrıntılardan söz ediliyor.

 

Başka bir taraftan filme bakıldığında ise, film prodüksiyon olarak oldukça üst düzey hazırlanmıştır. Dış sahneler kaliteli bir şekilde çekilmiş ve aksiyon hep orantılı bir düzeyde tutulmuştur. Oyuncu kadrosunun işinde iyi insanlardan oluştuğu hemen her sahnede hissedilmektedir. Bu da filme ve hikayeye çok ayrıntılar katmıştır.

olumlu dunya komedi filmi izle

olumlu dunya filmi full izle

Olumsuz Yönler

 

Filmin birçok açıdan oldukça kaliteli ve iyi olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak bir yandan da film hırslı ve iddialı olduğundan biraz abartı duran sahneler de vardır. Yani kara güldürü denemesi olarak fazla şişirilmiş ve gösterişli yanları da yok değil. Bunlara ek olarak hikaye bir güldürü filmi için bile bazı izleyicilere fazla abartılmış gelebilmektedir. Komedi filmi sınırlarında bile düşünüldüğünde inandırıcılığını bazı abartı noktalarından dolayı zaman zaman kaybediyor.

 

Yine de son olarak bir değerlendirme yapılacak olursa; Ölümlü Dünya başarılı Türk komedi filmleri arasında sayılabilir. Bunun sebebi ise hikayenin yaratıcı ögelerden oluşması ve en azından bizim sinemamız için “yeni” nitelikte bir ürün ortaya çıkarmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca oyuncu kadrosunun kalitesi de filmi üst sıralara çekmektedir. Yalnızca hikayenin bazı noktaları biraz daha törpülenebilirdi demek de yanlış olmayacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.